Allah, kulun amelini niçin kabul etmez?

Efendimiz (asm), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

عن أنس بن مالك ، يُؤْتَى يَوْمَ الَقِيَامَةِ بِصُحُفٍ مُخَتَّمَةٍ  Kıyamet günü bir takım mühürlü sayfalar getirilir. -Bunlar kulun amel defterleridir-    فَتُنْصَبُ بَيْنَ يَدَيِ اللهِ تَبَارَكَ وَتَعَالَى Allah Teala’nın huzuruna konulur.   فَيَقُولُ تَبَارَكَ وَتَعَالَى Allah Teala der ki:  أَلْقُوا هَذِهِ وَاقْبَلُوا هَذِهِ Bunları atın, bunları da kabul edin.    فَتَقُولُ الْمَلاَئِكَةُ Melekler der ki:   وَعِزَّتِكَ  İzzetine yemin olsun ki    مَا رَأَيْنَا إلاَّ خَيْرًا Biz -bunlarda- hayırdan başka bir şey görmüyoruz?

Melekler şaşırmıştır. Allah’ın âdeti, kulun günahlarını silmesi, hatta günahlarını sevaba çevirmesidir. Burada ise, kulun sevap defterlerinin atılmasını emretmektedir. İçinde namazın, orucun, haccın ve diğer ibadetlerin olduğu, amel defterlerinin atılmasını emreder. Melekler şaşkındır. Bunun hikmetini Rabbimiz şöyle beyan eder:

فَيَقُولُ عزَّ وجلَّ صَدَقْتُمْ  Allah der ki: Doğru söylediniz. -Evet, bunların içinde hep hayır var-    إِنَّ هَذَا كَانَ لِغَيْرِ وَجْهِي  Lakin bunlar, benim rızamdan başkası için yapılmıştı.   وَاِنِّي لاَ أَقْبَلُ الْيَوْمَ مِنَ الْعَمَلِ   Ben bugün hiçbir ameli kabul etmem   إلاَّ مَا ابْتُغِيَ بِهِ وَجْهي rızamı talep etmek için yapılan amel müstesna. (Taberani, Mu’cemu’l-Evsat, No: 2624, 3/288; Zehebi, Mizanu’l-İtidal, No: 1641, 1/441)

Evet, Allah Teala o gün, rızasını kazanmak için yapılan ameller müstesna, hiçbir ameli kabul etmeyecektir. İçinde riyanın olduğu, sum’anın olduğu, ucbun ve fahrın olduğu ameller, o gün kabul edilmeyecektir. O halde kula ilk lazım olan iş, ihlastır, ihlastır, ihlastır

İhlasla yapılan zerre miskal amel, Allah katında yıldızlar gibi büyüktür. İhlassız amelin ise, Allah katında zerre miskal kıymeti yoktur.

Rabbim cümlemize, ihlas-ı kamileyi nasip etsin.

Allah’a emanet olun…

(243 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir