Allah ne yaptığımızı bilir


Warning: A non-numeric value encountered in /home/ehlisunnet/domains/ehlisunnetinanci.com/public_html/wp-content/plugins/cactus-video/class.video-fetcher.php on line 159

En’am suresi 60. ayette şöyle buyrulmuş:

  وَهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّيكُمْ بِاللَّيْلِ  Sizi gece öldüren O’dur. -yani Allah’tır.-  وَيَعْلَمُ مَا جَرَحْتُمْ بِالنَّهَارِ  ve gündüz yaptıklarınızı bilir ثُمَّ يَبْعَثُكُمْ فِيهِ   sonra sizi gündüzde diriltir  لِيُقْضَى أَجَلٌ مُسَمًّى  belli olan ecelin tamamlanması için. (En’am, 6/60)

Bu ayet-i kerimede, Allah’ın bizi geceleyin öldürmesinden ve sonra gündüz diriltmesinden bahsedilmiş; bu iki ifadenin arasında, “Gündüz yaptıklarınızı bilir.” buyrulmuş. “Gündüz yaptıklarınızı bilir.” ifadesinin, “Gece öldürür ve gündüz diriltir.” beyanının arasına girme sebebi şudur:

İnsan o gün içinde, Allah’a karşı birçok günah işlemi ve O’ndan gaflet etmiştir. Bu gafletinin, günahlarının ve şükürsüzlüğünün hakkı, gece uyutulmak ve bir daha da diriltilmemektir. Lakin Allah, tövbe için kuluna müsaade etmekte ve ertesi gün onu diriltmektedir.

İşte Allah bu ihsanını hatırlatmak için, “Gündüz yaptıklarınızı bilir.” ifadesini, “Gece öldürür ve gündüz diriltir.” beyanının arasında zikretmiştir. Buna göre ayetin manası şöyle olur:

Ey insanlar! Sizi gece öldüren, yani ölümün kardeşi olan uykuya daldıran Allah’tır. O Allah ki, gündüz işlediğiniz her günahı bilir, her halinize muttalidir. Hakkınız, öldürülmek ve bir daha uyandırılmamaktır. Lakin Allah sizlere merhamet eder, tövbe etmeniz için mühlet verir. Bu sebeple sizi gündüz uyandırır. Ta ki ecel-i müsemma da kaza edilsin…

Rabbimiz, bize verdiği bu fırsatı, hakkıyla değerlendirmeyi nasip etsin. Allah’a emanet olun…

(93 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir