Allah’ın hesaba çekeceği 4 şeye dikkat!

Tirmizi’de geçen bir hadis-i şerifte, Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

عن أبي هُريرة ، لاَ تَزُولُ قَدَمَا عَبْدٍ يَوْمَ الْقِيَامَةِ  Kıyamet günü kulun iki ayağı serbest bırakılmaz حَتَّى يُسْأَلَ عَنْ أَرْبَعٍ  dört şeyden hesaba çekilmedikçe

Evet, 4 şeyin hesabını vermedikçe, ne cennete gitmek var ne de cehenneme… Allah bizi şu 4 şeyden hesaba çekecek:

عَنْ عُمْرِهِ فِيمَا أَفْنَاهَ Ömrünü nerede tükettiğinden,  وَعَنْ عِلْمِه مَا عَمِلَ بِهِ  ilmiyle ne amel ettiğinden, وَعَنْ مَالِهِ مِنْ أَيْنَ اكْتَسَبَهُ وَفِيمَا أَنْفَقَهُ  malını nerde kazanıp nerede harcadığından,  وَعَنْ جِسْمِهِ فِيمَا أَبْلاَهُ  ve cismini nerede çürüttüğünden. (Tirmizi, 2417; Darimi, 537)

Evet, Rabbimiz bizi 4 şeyden hesaba çekecek: Ömrümüzden hesaba çekecek. Onu nasıl geçirdiğimizi soracak. İbadet ve itaatle mi geçirdik, yoksa isyan ve günahla mı, bunun hesabını vereceğiz.

Sonra Rabbimiz bizi ilmimizden hesaba çekecek. Bize verdiği ilimle ne yaptık? O ilmi dünyayı kazanmaya bir vesile; riya ve gösterişin bir aracı mı yaptık; yoksa o ilmi Allah rızası için öğretip, onunla amel mi ettik, bunun hesabını vereceğiz.

Sonra Allah bizi malımızdan hesaba çekecek. O malı nerede kazandık ve nerede harcadık. Malımızı helalden kazanıp, Allah yolunda mı harcadık; yoksa haramdan kazanıp, günah ve isyan yolunda mı kullandık, bunun hesabını vereceğiz.

Ve Allah bizi cismimizden hesaba çekecek. Bu cismi nerede çürüttük ve bu cisme takılan cihaz ve duyguları nerede kullandık? Gözle neyi gördük, kulakla neyi işittik, dille neyi konuştuk, elle neyi tuttuk ve hakeza… Cismimizin ve bütün cihaz ve duygularımızın hesabını vereceğiz.

Rabbim bizi o gün mahcup etmesin, bu hesabı hakkıyla verebilen kullar zümresine bizleri dahil eylesin. Amin…

(188 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir