4. Allah’ın Hz. İsa’ya gaybı bildirmesi

Allah’ın gaybı bildirmesi konusunun 4. dersindeyiz. 4. delili işlemeden önce, önemine binaen şu meseleyi hatırlatmak istiyorum:

Bir kısım sözde alimler, Allah’ın dilediği kuluna gaybı bildireceğini inkar etmekte ve “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” demektedirler… Evet, “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” sözü haktır ve hakikattir. Lakin bunun iki manası vardır:

  1. Gaybın tamamını Allah’tan başkası bilmez.
  2. Gaybın küçük bir meselesini dahi kişi kendi başına bilemez. Ancak Allah’ın ona bildirmesiyle bilir, manasındadır.

Yine Peygamberimiz (asm)’ın “Ben gaybı bilmem.” sözü, “Gaybın tamamını bilmem. Küçük bir meselesini dahi Allah bildirmeden bilmem.” manasındadır. Yoksa “Allah bana gaybı bildirmez.” manasında değildir. Allah gaybtan dilediği kısmı, dilediği kuluna vahiyle veya ilhamla bildirebilir.

Daha önceki derslerimizde bu meselenin 3 delilini işlemiştik. Bu dersimizde Dördüncü Delil olarak, Âl-i İmran suresinin 49. ayetini işleyeceğiz. Bu ayet-i kerimede Hz. İsa şöyle diyor:

وَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ  Evlerinizde yediğinizi ve biriktirdiğinizi sizlere haber veririm. 

Ayetin apaçık ifadesiyle, Hz. İsa insanların yediklerini ve evlerinde sakladıklarını, onlara haber veriyordu. Şimdi bunun üzerinde biraz tahlil yapalım:

  • Kişilerin evlerinde yedikleri ve sakladıkları şeyler, İsa için gayb mıdır, değil midir? Elbette gaybdır.
  • Peki, İsa bu gaybi bilgiyi onlara haber veriyor muydu? Ayetin apaçık beyanıyla, haber veriyordu.
  • Demek Hz. İsa bu gaybı biliyordu. Şimdi sorumuz şu: İsa bu gaybı nasıl biliyordu? İki tane ihtimal var. Ya kendisi tahmin ediyordu ya da Allah bildiriyordu? Herhalde tahmin etmiyordur. Zira her tahminin tutması mümkün değildir. O halde diğer seçeneği, yani Allah’ın bildirdiğini kabul etmek zorunda kalıyoruz.

Bu tahlilden sonra, “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyen Abdülaziz Bayındır’a, Mustafa İslamoğlu’na ve Mehmet Okuyan’a diyoruz ki: Hani Allah gaybı kimseye bildirmezdi?.. İşte bildirmiş. Hz. İsa, kendine göre gayb olan bu bilgiye, Allah’ın bildirmesiyle muttali olmuş. Bunu gördükten sonra nasıl oluyor da  “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyorsunuz. Sizi insafa davet ediyorum…

Sevgili kardeşlerim, dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki derste, meselemize dair Beşinci Delili işleyeceğiz. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun…

(224 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir