Allah’ın rızasını isteyenler, işte size bir define!

Efendimiz (asm), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuş:

  عن عبد الله ابن عَمْرٍ ، رِضَا الرَّبِّ  Rabbin rızası   فِى رِضَا الْوَالِدِ  anne babanın rızasındadır. وَسَخَطُ الرَّبِّ Rabbin gazabı da  فِى سَخَطِ الْوَالِدِ  anne babanın gazabındadır. (Tirmizi, Birr, 3; Hakim, Müstedrek, 4/152)

Diğer bir hadis-i şerif de şöyledir:

اَلْوَالِدُ أَوْسَطُ أَبْوَابَ الْجَنَّةِ  Anne baba cennet kapılarının tam ortasıdır. فَاِنْ شِئْتَ فَأَضِعْ ذلِكَ الْبَابَ  Eğer dilersen o kapıyı zayi et   اَوِ احْفَظْهُ  veya onu muhafaza et. (Tirmizi, Birr, 3; Hakim, Müstedrek, 4/152, 2/197)

Hadis-i şerifleri işittiniz…

Kim Allah’ın rızasını talep ediyorsa, anne babasını razı etsin. Çünkü Allah’ın rızası, anne babanın rızasındadır…

Ve kim Allah’ın gazabından korkuyorsa, anne babasını üzmesin, kırmasın, onlara “öf” dahi demesin. Çünkü Allah’ın gazabı, anne babanın gazabındadır. Vallahi anne baba bir çocuğa öfkelenirse, Allah da ona öfkelenir…

Kim de cennete, orta kapısından girmek isterse, anne babasına hürmet göstersin. Çünkü anne baba, cennet kapılarının tam ortasındadır.

İnsan bu hadislerden ders almasa, Peygamber (asm)’inin nasihatine kulak vermese, bu hadisleri işittiği halde, hâlâ anne babasını üzse; ahirette rahmete müstehak olur mu? Cevabı siz verin…

Allah’a emanet olun…

(1176 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir