Amelleriyle meşhur olanlar

İmam Taberani’nin Hz. Muaz bin Cebel (ra)’dan naklettiği bir hadise kulak verelim. Hz. Muaz bin Cebel (ra) diyor ki:

سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ  Resulullah (sav)’den işittim.

قَالَ  Şöyle diyordu:

مَا مِنْ عَبْدٍ  Hiçbir kul yoktur ki

يَقُومُ فِي الدُّنْيَا مَقَامَ سُمْعَةٍ وَرِيَاءٍ  Dünyada sum’a yani ameli işittirmeye çalışırsa ve riya yani gösteriş için bir amel işlerse,

إِلاَّ سَمَّعَ اللهُ بِهِ عَلَى رُءُوسِ الْخَلاَئِقِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ  Allah da onun bu amelini kıyamet günü tüm mahlûkata işittirir onu meşhur eder. (Taberani, 20/119)

Yani biz bir amel işledik; ama istiyoruz ki o ameli insanlar duysun, onlar görsün, onlar bilsin.

Ne yaptık? Allah için yapılacak bir ameli insanlar için yaptık. Onlar işitsin, onlar bilsin, bu sayede ben de meşhur olayım, dedik ya… Hiç merak etmeyin kardeşlerim, Allah bizi tüm mahlûkatına bildirecek, işittirecek ve meşhur edecek.

Ne zaman?  Kıyamet gününde, tüm mahlûkatın önünde, onlar size bakarken Allah diyecek ki: “Bu, amelini insanlar için yapan, onlara işittirmek isteyen bir riyakârdı.”

Al işte sana şöhret! İstediğin oldu, sen de meşhur oldun. Ama riyakâr biri olarak meşhur oldun.

Allah ancak kendi rızası için yapılan ameli kabul eder. Ameli süte benzetirsek, o amelde Allah’ın rızasından başka güdülen bütün maksatları da suya benzetebiliriz. Nasıl ki süte su katıldığında artık o süt gibi görünse de süt olmaktan çıkmıştır. Bu şekilde süt satan adama sahtekâr denilir.

Aynen öyle de, Allah’ın rızası için yapılan amel sütüne, başka maksatlar hükmündeki suyu katarsak, o güzel amel de artık amel gibi görünse de amel olmaktan çıkmıştır. Amellerini bu şekilde Allah’a satacağını zanneden adama da varın siz ne derseniz deyin.

Demek ki, biz amelimizi riyayla ve sumayla meşhur edip insanlar bizi bilsin istediğimizde, yemin olsun tüm mahlûkat bizi bilecek. Kıyamet günü geldiğinde, amel sütüne riya ve suma suyunu karıştırmış bir sahtekâr olarak bilineceğiz.

Kardeşlerim bizler dualarımızda sabah akşam,  اَللَّهُمَّ أَجِرْنَا مِنَ الرِّيَاءِ وَالصُّمْعَةِ وَالْعُجُبِ وَالْفَخْرِ diye rabbimize yalvarmalıyız. Rabbimiz, kendimizi insanlara değil, O’na beğendirmeyi; insanların değil, O’nun rızasını kazanmayı bizlere nasip etsin. Amin.

(81 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir