Bizi günaha davet edene deriz ki…

İnsan Allah’a kul olmaya, ibadetini yapmaya ve günahlardan kaçınmaya çalıştığında; insi ve cinni şeytanlar ona yanaşır ve der ki:

“Yahu sen daha gençsin; gez, eğlen, ye, iç; dilediğin gibi yaşa. Hayatın keyfini sür, zevkini al. Bir daha mı dünyaya geleceksin? Gününü gün et. Dilediğin gibi eğlen, dilediğin gibi keyif sür…”

İşte şeytan ve şeytanlaşmış insanlar, böyle çok sözler söylerler. Onlara, Üstad Hazretlerinin şu sözüyle cevap verecek ve diyeceğiz ki:

“Eğer dünyadan zeval ve ölümü ve insandan acz ve fakrı kaldırmaya iktidarınız varsa, pekâlâ, dini de terk ediniz, şeâiri de kaldırınız. Ve illâ dilinizi kesin, konuşmayınız.” (bk. Mesnevi-i Nuriye, Onuncu Risale)

Yani onlara diyeceğiz ki:

Ben öleceğim ve kabre gireceğim. Eğer günahla ve isyanla bir ömür sürersem, kabir benim için, cehennem çukurlarından bir çukur olacak. Kabirde azap göreceğim. Sen beni günaha davet etmekle, aslında beni, kabir azabına davet ediyorsun.

Eğer senin elinde ölümü öldürecek, yani ölümü kaldıracak bir çare varsa; kabre girmeme engel olabilirsen, o zaman ben sana tabi olurum. Eğer ölüme engel olamıyor ve kabre girmemi engelleyemiyorsan, o zaman kabir azabından beni kurtar. Sözün kabirdeki yılanlara, akreplere geçer mi? Kabir azabını benden kaldıracak, bir kuvvetin var mı? Eğer yoksa -ki yoktur, sen kendinden kaldıramazsın ki, benden kaldırabilesin- o halde sus; bırak beni, ben kabrimi cennet bahçelerinden bir bahçe yapacak amelleri işliyim.

Hem ona de ki: Mesele sadece, kabir ve ötesi de değildir. Bu dünyada mutlu olmak da Allah’a kul olmaya bağlıdır. Zira insan acizdir, ama düşmanları çoktur. Ayaksız bir yılandan kör bir akrebe kadar, her şey ona düşmanlık eder… Yine insan fakirdir, ama ihtiyaçları çoktur. İhtiyaçlarının yüzde birisine eli yetişmez. Mümin Allah’a dayanır, kudretine dayanır, düşmanlarından emin olur. Rahmetine iltica eder, her ihtiyacını Allah’tan ister; duasıyla her matlubuna nail olur.

Peki, ey beni günaha davet eden sen! Sen benim acizliğimi kaldırabilir misin? Düşmanlarımdan beni emin edebilir misin? Sözün düşmanlarıma geçer mi? Yahu senin sözün, bir sineğe bile geçmiyor, kainata nasıl geçecek?.

(144 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir