Bizim için Deccal’den daha tehlikeli olan şey…

İbni Mace’nin Ebu Said (r.a)’dan naklettiği bir hadise kula verelim:

عن أبي سعيد رضي الله عنه ، قالَ ، خَرَجَ عَلَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ صلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وسلَّمَ  

Resulullah (sav) kendi mübarek hücresinden çıkarak yanımıza geldi.

وَنَحْنُ نَتَذَاكَرُ الْمَسِيحَ الدَّجَّالَ

O esnada biz aramızda Mesih Deccal’den bahsediyorduk.

فَقَالَ أَلاَ أُخْبِرُكُمْ بِمَا هُوَ أَخْوَفُ عَلَيْكُمْ عِنْدِي مِنَ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ

Resulullah (sav) dedi ki: Bana göre, sizin için Mesih Deccal’den daha tehlikeli, sizin için en çok korktuğum şeyi haber vereyim mi?

قَالَ قُلْنَا بَلَى

Biz dedik ki: Evet, haber ver ya Rasulallah!

فَقَالَ

Efendimiz (sav) dedi ki:

اَلشِّرْكُ الْخَفِيُّ

Gizli şirk!

أَنْ يَقُومَ الرَّجُلُ يُصَلِّي

Bir adam namaz kılmak için kalkar

فَيُزَيِّنُ صَلاَتَهُ لِمَا يَرَى مِنْ نَظَرِ رَجُلٍ

Bir adamın kendisine baktığını fark edince namazını güzelleştirmeye başlar. (İbni Mace, 3408; Misbâhu-z Zücâce, 4/237)

Efendimiz (sav)’in bizim için en çok korktuğu şey gizli şirktir. Şirk, Allah’a ortak koşmaktır. Puta tapmak, güneşe tapmak gibi. Bu açıktan şirktir.

Nedir bu gizli şirk? Gizlisi ise, Allah için yapılacak bir iş, bir amelle; içten içe, gizliden gizliye insanların rızasını kazanmaya çalışmaktır. Bu niyet olarak insanın iç âleminde olup bittiği için, “gizlidir” denilmiştir.

Efendimiz (sav) bize misal olarak şunu verdi. Namaz kılan bir adamın, bir başkasının baktığını görünce namazını güzelleştirmesi; kıyamını, rükû ve secdeleri uzatması gibi.

Şimdi ibadetten maksat neydi? Onunla Allah’a yaklaşmak. Peki, bu adam ne yaptı? Allah’a ibadet ederek, kulları kandırıp onlara yaklaşmak istedi.

Nasıl ki bir adam, Allah’tan başkasına secde ile tazim etse, bu açık bir küfür ve şirktir. Aynen öyle de; bir adam namazında o secdeyi bir başkası için uzatsa, bu da gizli şirktir. Çünkü o zahirde Allah için secde yapıyor gibi gözükse de hakikatte kendisine bakan için yapıyor.

Yine bir adam Allah için vereceği bir sadakayı insanlara gösterip, içten içe “Bak bu adam ne kadar cömert.” desinler diye verse, bu da gizli bir şirktir. Bir adam Allah için tuttuğu orucu insanlara duyurmak istese, işte bu da gizli bir şirktir.

Evliyanın büyüklerinden Zünun-i Mısri hazretleri zamanında, onun kemalini duyan ve onu görmek isteyen bir fırıncı vardır. Onu görmeyi çok arzu etmiş ama bir türlü kendisini görememiştir.

Bir gün fırına bir ihtiyar gelir ve der ki: “Oğul bana şuradan Allah rızası için bir ekmek verir misin?”

Fırıncı hiddetle, “Bıktım sizden!” diyerek kızıp onu fırından kovar. Yanındakiler derler ki:”Sen ne yaptın! Bu, Zünün-i Mısri hazretleriydi.”

Fırıncı hemen peşinden koşar ve der ki: “Efendim, ben sizi bilemedim, hakkınızı helal edin.” Zünun-i Mısri hazretleri der ki: “Etmem.” Fırıncı ısrarla “Nolur efendim affedin, ne isterseniz yaparım.” der. Zünun-i Mısri hazretleri der ki:”Etmem.”

“Efendim nolur, ne isterseniz yaparım.” deyince; Zünun-i Mısri der ki:”Ne istersem yapar mısın?”

“Evet” der fırıncı. Zünun-i Mısri hazretleri der ki: “Bütün köye bir ziyafet çekeceksin. Sofrada her şey olacak.”

Fırıncı “tamam” der. Derken sofralar kurulur ve tüm köy davet edilir. Zünun-i Mısri hazretleri de gelir ve der ki: “Ey ahali! Bir riyakârı görmek ister misiniz?”

Tüm köylü der ki: “İsteriz.” Zünun-i Mısri hazretleri fırıncıya döner ve der ki: “İşte bu fırıncı… Allah rızası için bir ekmeği vermedi. Zünun-i Mısri’nin rızası için koca köyü doyurdu.”

Evet, kardeşlerim şimdi soruyorum; Bizler Allah için yapamadıklarımızı kullar için yaparsak bizim o fırıncıdan ne farkımız kalır? Namazımızı Allah için süsleyemezken kullar için süslersek; sadakalarımızı Allah için veremeyip kullar için verirsek bizim halimiz nice olur? İşte Efendimiz (sav)’i korkutan ve defalarca bizi uyardığı Mesih Deccal’den daha tehlikeli dediği hal bu haldir.

Evet, Deccal’den daha tehlikeli… Çünkü düşman uzakta değildir, yakındadır. Yakındaki düşman da her zaman uzaktaki düşmandan daha tehlikelidir. Düşman içimizde! Her vakit bizi riya uçurumlarından yuvarlamak istemektedir.

Mesele bir ameli yapmak değil. Biz o ameli yaptığımızda şeytan ve nefis hemen devreye girecek ve o ameli ifsad edip boşa çıkarmaya çalışacaklardır. Demek mesele, ameli muhafaza etmektir.

Rabbimiz bildiğimiz, bilemediğimiz tüm şirklerden bizleri muhafaza eylesin. Bizleri ihlasa ulaştırsın. İhlassız amellerden korusun. Riya, ucb, kibir gibi ihlası kıran hastalıklardan bizi muhafaza eylesin. Amin.

(443 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir