8. Büyük günah işleyenin kafir olmayacağına 7. delil

Tekfir konusunun Sekizinci dersindeyiz. Konuyu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Tekfir: Kişiyi küfre nispet etmek ve kâfir olduğunu söylemektir.

Maalesef günümüzde bazı Müslümanlar, günah işleyenleri tekfir etmekte; onları kâfir olmakla itham etmektedirler. Günah işlemeyi küfür kabul eden bu zihniyete göre, büyük günah işleyen herkes kâfirdir. Halbuki Ehl-i sünnet itikadına göre, büyük günah işlemek kişiyi dinden çıkarmaz ve kâfir yapmaz.

Önceki derslerimizde, bu meselenin 6 delilini işlemiştik. Bu dersimizde, Yedinci delili işleyeceğiz. Yedinci delilimiz, Enfal suresinin 72. ayetidir. Bu ayette şöyle buyrulmuş:

  وَالَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يُهَاجِرُوا  İman edip de hicret etmeyenler   مَا لَكُمْ مِنْ وَلاَيَتِهِمْ مِنْ شَيْءٍ  حَتَّى يُهَاجِرُوا  onlar hicret edinceye kadar onların velayetinden size hiçbir şey yoktur  وَإِنِ اسْتَنْصَرُوكُمْ فِي الدِّينِ  Eğer din hususunda sizden yardım isterlerse  فَعَلَيْكُمُ النَّصْرُ  üzerinize (onlara) yardım etmek düşer.

Bu ayet nazil olduğu dönemde, Mekke’den Medine’ye hicret etmek farz kılınmıştı. Hicretin farziyeti, sonraki yıllarda nesh olmuş, yani hükümden kaldırılmıştır.

Şimdi, ayetin başına bir daha bakalım, ayet ne diyor? Ayet diyor ki:

  وَالَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يُهَاجِرُوا  İman edip de hicret etmeyenler…

Bu ifadeden şunu anlıyoruz:

Bir kısım insanlar var. Bunlar hicret farzını eda etmiyorlar. Hicret farz kılınmasına rağmen, Mekke’yi terk edip, Medine’ye gitmiyorlar, yani bunlar günah işliyorlar, bir farzı terk ediyorlar.

Peki, bu kişilerin farzı terk etmesi ve günah işlemesi, onları dinden çıkarmış mı? Hayır çıkarmamış. Delilimiz ne? Ayetin başı. Ayet diyor ki:

   وَالَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يُهَاجِرُوا İman edip de hicret etmeyenler…

Bakın, Allah hicret farzını eda etmeyenleri, müminler olarak vasfetmiş. Eğer hicret etmemek, yani bir farzı eda etmemek ve günah işlemek kişiyi küfre soksaydı, Allah onlara “müminler” demezdi. Madem demiş; o halde onlar mümindir ve büyük günah işlemeleri, onları imandan çıkarmamıştır. Bu, hicrette böyle olduğu gibi, diğer günahlarda da böyledir. Bir şeyin günah olması ve azabı gerektirmesi başkadır, dinden çıkarması başkadır. Günah elbette kötü bir şeydir, kişiyi azaba sürükler; ancak kişiyi kâfir yapmaz. Azaba sürüklemek farklıdır, kâfir yapmak bütün bütün farklıdır. Enfal suresinin 72. ayeti, günahın kişiyi kâfir yapmadığına delildir.

Dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki derste buluşuncaya kadar, Allah’a emanet olun…

(110 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir