Cehennem azabına dayanabilecek misin?

Bu tefsir dersimizde, cehennemden bir sahneyi tefekkür edeceğiz. Duhan suresinde şöyle buyrulmuş:

  إِنَّ شَجَرَةَ الزَّقُّومِ Şüphesiz zakkum ağacı   طَعَامُ الْأَثِيمِ  Günahkarların yiyeceğidir   كَالْمُهْلِ Erimiş maden gibidir  يَغْلِي فِي الْبُطُونِ  Karınlarda kaynar    كَغَلْيِ الْحَمِيم Sıcak suyun kaynaması gibi… Allah şöyle emreder   خُذُوهُ Tutun onu   فَاعْتِلُوهُ إِلَى سَوَاءِ الْجَحِيمِ  ve cehennemin ortasına sürükleyin   ثُمَّ صُبُّوا فَوْقَ رَأْسِهِ مِنْ عَذَابِ الْحَمِيمِ Sonra başının üstüne kaynar su azabından dökün.  Ona denilir ki:   ذُقْ  Tat bakalım!    إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْكَرِيمُ Hani sen kendine göre çok güçlü ve çok şerefliydin.  إِنَّ هَذَا مَا كُنتُم بِهِ تَمْتَرُونَ   Şüphesiz bu (azap), hakkında şüphe edip durduğunuz şeydir.  (Duhan, 44/43-50)

İşte kardeşlerim, eğer Allah’a kul olmaz isek akıbetimiz… Yiyeceğimiz, zakkum ağacı. Midemizde erimiş maden gibi kaynayacak… İçeceğimiz kaynar su. O da başımızın üstünden dökülecek… Allah meleklerine: “Tunun onu, sürükleyin cehennemin ortasına.” diyecek…

Dostlar, bu azaba dayanabilir miyiz? Madem dayanamayız, o halde fırsat varken tövbe etmeli ve Allah’a hakiki kul olmaya çalışmalıyız.

Cenab-ı hak bizi kendine kul, Habibine ümmet eylesin. Ve cehennemim bu azabından bizleri muhafaza etsin. Amin!..

(59 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir