Cennet yaratılmış mıdır? Yoksa kıyametten sonra mı yaratılacaktır?

Sevgili kardeşlerim, soru şu:

– Cennet yaratılmış mıdır? Yoksa kıyametten sonra mı yaratılacaktır?

Normalde kimsenin aklına gelmeyen bu soruyu, bizim profesör ilahiyatçı bazı hocalar gündeme getirip, kendilerine göre de açıklamalar yapıyorlar. Ateizmin, deizmin insanları akın akın cehenneme sürüklediği günümüzde, onlar imansızlık çukuruna düşenleri oradan çıkarmak yerine, geride kalan dindar insanların kafalarını da karıştırıp, şüphelere ve vesveselere sürüklemekte, belki de başkalarının da aynı çukurlara düşmelerine sebep olmaktadırlar.

İşte bu saydığımız vasıflarda olan ilahiyatçı geçinen hocalardan birisinin iddiasına göre cennet şu anda yok. Ona göre Allah Kur’an’da birçok ayette cenneti anlatıyor; ama daha yaratmamış. Yani onlara göre –hâşâ- Allah yaratmadığı bir cenneti, yani projeyi anlatıyor…

Peygamberimiz (asm)’ın miraçta görüp anlattığı cennetse; onlara göre bu hadislerin tamamı zaten uydurma.

Şimdi biz konuda hadisler nakletsek, inanmaları mümkün değil. Öyleyse biz, “Kur’an’dan konuşuyoruz.” diyen bu zatlara, Kur’an’dan konuşmalı, hatta Kur’an’ı konuşturmalıyız.

Bakın Kur’an ne diyor:

أستعيذ بالله  وَلَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرَى  Andolsun ki onu bir kere daha görmüştü Nerede görmüştü?  عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى  Sidretü’l- Müntehâ’nın yanında görmüştü. Peki, Sidretü’l- Müntehâ’nın yanında ne vardır?  عِندَهَا جَنَّةُ الْمَأْوَى  Onun yanında Cennetü’l-Me’vâ vardır. (Necm, 53/14-16)

Bakın bu ayette Allah, Cennetü’l-Me’vâ’nın açık adresini veriyor ve diyor ki: Cennetü’l-Me’vâ Sidretü’l-Müntehâ’nın yanındadır.

Eğer cennet yaratılmamışsa, Me’vâ Cenneti, nasıl Sidretü’l-Müntehâ’nın yanında oluyor? Bu ayet, cennetin varlığını inkar edenlere kafi gelir; tabi aklı olanlara. Allah’a emanet olun…

(528 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir