Dinlerini oyun ve eğlence edinenler

En’am suresi 70. ayette şöyle buyrulmuş:

اتَّخَذُوا دِينَهُمْ لَعِبًا وَلَهْوًا  Onlar dinlerini oyun ve eğlence edindiler.

“Dini oyun ve eğlence edinmek” ifadesiyle, neyin kastedildiği hususunda müfessirler farklı izahlar yapmışlar. Bir kısmı şöyledir:

Birinci izahı: Onlar İslam dinini oyun ve eğlence edinmişlerdir. Yani onlar, İslam’ın hükümlerini eğlenceye almış ve o hükümlerle alay etmişlerdir. Demek bu manaya göre, kim İslam’ın hükümlerini küçümser ve o hükümlerle amel etmek hususunda gevşek davranırsa, dinini oyun ve eğlence edinmiş olur.

“Dini oyun ve eğlence edinmek” ifadesinin ikinci izahı şudur:

Onlar, putlara tapmak gibi oyun ve eğlence kabilinden olan şeyleri kendilerine din edinmişlerdir. Bu manaya göre, kim dinde olmayan şeyleri dine sokmaya çalışır ve o şeyleri ibadet kabul ederse, o kişi dinini oyun ve eğlence edinmiş olur. Yani oyun ve eğlence kabilinden olan şeyleri, kendine din kabul etmiş olur.

“Dini oyun ve eğlence edinmek” ifadesinin üçüncü izahı da şudur:

Cenab-ı Hak birçok ayet-i kerimede, “Dünyanın bir oyun ve eğlenceden ibaret olduğunu” beyan buyurmuştur. Buna göre, “dinlerini oyun ve eğlence edinen” kimselerden murad, dinini, dünyasını elde etmeye vesile ve alet eden kimselerdir. Yani onlar dünyalarını din edindiler ve dine karşı yapılması gereken hassasiyet ve özeni, dünyalarına gösterdiler.

İnsanların çoğunun şu andaki hali düşünülürse, onların bu üç manayla, dinlerini oyun ve eğlence edindikleri açıkça görülür. Allah bizi bundan muhafaza etsin Amin…

(164 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir