Günah denizinde boğuluyor musun?

اَللَّهُمَّ أَنْتَ مَنَنْتَ عَلَيَّ بِالإيمَانِ وَالمْحَبَّهِ وَالطَّاعَةِ وَالتَّوْحِيدِ وَأَحَاطَتْ بِيَ الْغَفْلَةُ وَالشَّهْوَةُ وَالْمَعْصِيَةُ  وَطَرَحَتْنِي نَفْسِي فِى بَحْرِ الْهَوَى فَهِيَ مُظْلِمَة وَعَبْدُكَ مَحْزُونٌ مَهْمُومٌ مَغْمُومٌ قَدِ الْتَقَمَهُ نُونُ الْهَوَى وَهُوَ يُنَادِيكَ نِدَاءَ الْمَحْبُوبِ الْمَعْصُومِ نَبِيِّكَ وَعَبْدِكَ يُونُسَ بْنِ مَتىَّ وَيَقُولُ لاَ اِلهَ اِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ فَاسْتَجِبْ لِي كَما اسْتَجَبْتَ لَهُ وَأَيِّدْنِي بِالْمَحَبَّهِ فِى مَحَلِّ التَّفْرِيدِ وَالْوَحْدَةِ وَأنْبِتْ عَلَيَّ أَشْجَارَ اللُّطْفِ وَالْحَنَانِ فَاِنَّكَ أنْتَ اللهُ الْحَنَّانُ الْمَنَّانُ وَلَيْسَ لِي اِلاَّ أَنْتَ وَحْدَكَ لاَشَرِيكَ لك

Hz. Yunus (as) denize atılmıştı. Deniz dalgalı, gece karanlıktı… Bir balık onu yutmuştu. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnında şöyle duayı ediyordu:

لاَ اِلهَ اِلاَّ أَنْتَ  Senden başka hiçbir ilah yoktur.   سُبْحَانَكَ Seni tenzih ve tesbih ederiz.  اِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ  Şüphesiz ben, nefsine zulmedenlerden oldum.

İşte bu dua, O’nun kurtuluşuna sebep olmuş. Balık onu sahile çıkarmış. Kur’an’ın ifadesiyle; kabak türünde bir ağacın altında oturup bu lütfu tefekkür etmiş.

Bu dua dersimizde, Ebü’l-Hasan eş-Şâzelî hazretlerinin, bu hadise ve duadan iktibas ederek yaptığı şu duaya amin diyeceğiz. O şöyle dua ediyor:

اَللَّهُمَّ أَنْتَ مَنَنْتَ عَلَيَّ بِالإيمَانِ وَالمْحَبَّهِ وَالطَّاعَةِ وَالتَّوْحِيدِ  Ey Allah’ımız! Sen bize lütufta bulundun. Bize iman verdin, muhabbet verdin, sana itaati nasip ettin ve tevhidi ihsan ettin. Bunlar senin nimetlerindir.

وَأَحَاطَتْ بِيَ الْغَفْلَةُ وَالشَّهْوَةُ وَالْمَعْصِيَةُ  Beni gaflet, şehvet ve günahlar kuşattı.

وَطَرَحَتْنِي نَفْسِي فِى بَحْرِ الْهَوَى فَهِيَ مُظْلِمَة  -Hz. Yunus’un denize atılması gibi- Nefsim de beni heva denizine attı ki, o deniz çok karanlıktır.

وَعَبْدُكَ مَحْزُونٌ مَهْمُومٌ مَغْمُومٌ  Senin kulun mahzundur, dertlidir, kederlidir.

قَدِ الْتَقَمَهُ نُونُ الْهَوَى  -Hz. Yunus’u bir balığın yutması gibi- kulunu da heva balığı yutmuştur.

وَهُوَ يُنَادِيكَ Kulun sana nida ediyor. -Kim gibi nida ediyor?-

نِدَاءَ الْمَحْبُوبِ الْمَعْصُومِ نَبِيِّكَ وَعَبْدِكَ يُونُسَ بْنِ مَتىَّ وَيَقُولُ  Sevdiğin, masum nebin ve kulun olan Metta oğlu Yunus gibi nida ediyor ve diyor ki

لاَ اِلهَ اِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ  Senden başka hiçbir ilah yok. Seni tenzih ve tesbih ederiz. Şüphesiz ben nefsine zulmedenlerden oldum.

فَاسْتَجِبْ لِي كَما اسْتَجَبْتَ لَهُ  Hz. Yunus’un duasına icabet ettiğin gibi, bizim de duamıza icabet et.

وَأَيِّدْنِي بِالْمَحَبَّهِ فِى مَحَلِّ التَّفْرِيدِ وَالْوَحْدَةِ  Uzlet ve yalnızlıkta, sana karşı bir muhabbet duygusu vermekle bize yardım et.

وَأنْبِتْ عَلَيَّ أَشْجَارَ اللُّطْفِ وَالْحَنَانِ  -Hz. Yunus’u sahile çıkarıp kabak ağacının altında istirahat ettirdiğin gibi- bizim de üzerimizde lütuf ve rahmet ağaçlarını bitir.

فَاِنَّكَ أنْتَ اللهُ الْحَنَّانُ الْمَنَّانُ  Şüphesiz sen merhametli ve ihsan sahibi olan Allah’sın.

وَلَيْسَ لِي اِلاَّ أَنْتَ  Bizim için senden başka hiçbir ilah yoktur.

وَحْدَكَ لاَشَرِيكَ لك  Sen teksin ve senin ortağın da yoktur.

Rabbimiz bu duada kendini bulan ve bu duayı kendine vird edinen kullarından eylesin.

(280 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Comment (1)

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir