Her fiilin faili Allah’tır

Sevgili kardeşlerim… Buhari’de geçen bu hadis-i şerifte, Zeyd İbni Halid Hazretleri şöyle der:

Resullullah (asm) Hudeybiye’de, yağmurlu bir gecenin ardından bize sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirdikten sonra yüzünü insanlara dönerek şöyle dedi:

  هَلْ تَدْرُونَ مَاذَا قَالَ رَبُّكُمْ  Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?

Sahabeler dediler ki: Allah’a ve Resulü daha iyi bilir. Efendimiz (asm) dedi ki, Allah şöyle buyurdu:

 أَصْبَحَ مِنْ عِبَادِي مُؤْمِنٌ بِي وَكافِرٌ   Kullarımdan bir kısmı bana mümin olarak, bir kısmı da kâfir olarak sabahladı.  فَأَمَّا مَنْ قَالَ مُطِرْنا بِفَضْلِ      وَرَحْمَتِهِ  Kim ki “Allah’ın fazlıyla ve rahmetiyle bize yağmur yağdırıldı.” demişse  فَذَلِكَ مُؤْمِنٌ بِي وَكافِرٌ بِالْكَوَاكَبِİşte o kişi bana iman etmiş, yıldızıysa inkâr etmiştir.  وَأَمَّا مَنْ قَالَ مُطِرْنا بِنَوْءِ كَذا وَكَذا   Kim de “Şu şu yıldız sayesinde bize yağmur yağdırıldı.” demişse   فَذَلِكَ كافِرٌ بِي وَمُؤْمِنٌ بِالْكَوَاكَبِİşte o kişi beni inkâr etmiş, yıldızaysa iman etmiştir. (Buhari, 1038; Müslim, 71)

Bu hadis-i şerif, hakiki tevhidi ders vermektedir. Şöyle ki:

Şu âlemdeki her fiilin hakiki faili Allah’tır. Sebepler sadece bir perde olup, eşyanın icadında hakiki tesir sahibi değillerdir. Bu sebeple, bizler her fiili Allah’tan bilmeli ve sebeplere hakiki tesir vermemeliyiz. Peygamberimiz (asm) zamanında yağmur yıldızlardan biliniyormuş, bugün de tevhid dersini almayanlar yağmuru buluttan biliyor. İşte her kim, “Yağmuru bulut yağdırıyor.” derse, buluta iman etmiş, Allah’ı inkâr etmiş olur. Yani yaratma fiilini buluta vermiş ve Cenab-ı Hakk’ın yaratıcılığını inkâr etmiş olur. Yağmuru Allah’tan bilen de Allah’a iman etmiş, bulutu inkâr etmiştir, yani bulutu yaratıcılık makamından azletmiştir.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Mesela, kim yumurtayı tavuktan bilirse tavuğa iman etmiş, Allah’ı inkâr etmiş olur. Kim “Sütü inek yaptı.” derse; ineğe iman etmiş, Allah’ı inkâr etmiş olur. Kim meyveyi ağaçtan, ekini topraktan bilirse; ağaca ve toprağa iman etmiş, Allah’ı inkâr etmiş olur…

Sözün özü, kim sebepleri hakiki fail bilirse, yaratıcı olarak ona iman etmiş olup, yaratıcılık makamında Allah’ı inkâr etmiş olur. Kim de bütün eşyayı Allah’a teslim ederse, Allah’a iman etmiş olup, sebepleri faillik noktasında inkâr etmiş olur.

Hakiki tevhid odur ki, kişi bütün kâinatı Allah’ın yed-i kudretine teslim etmeli ve sebepleri o kudretin bir perdesi bilmelidir.

Bu çok önemli dersi, Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin Mesnevi’sine havale ediyoruz. Allah’a emanet olun…

(165 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir