Kabirde bize arkadaşlık edecek şeyler

Enes b. Malik Hazretlerinden nakledilen bir hadis-i şerifte, Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

يَتْبَعُ الْميِّتَ ثَلاَثَةٌ Ölüyü üç şey takip eder أَهْلُهُ وَمَالُهُ وَعَمَلُهُ ailesi, malı ve ameli فَيَرْجِعُ اثْنَانِ وَيَبْقَى وَاحِدٌ ikisi geri döner, biri onunla kalır يَرْجِعُ أَهْلُهُ وَمَالُهُ ailesi ve malı döner وَيَبْقَى عَمَلُهُ ameli onunla kalır. (Buhari, Rikak, 42; Müslim, Zühd, 5)

Hadis-i şerif diyor ki:
Ey insan öleceksin. Kabre gireceksin. Seni üç şey takip edecek. Ailen, malın ve amelin… Ailen seni kabrin başında terk edecek. Sana “elveda” deyip, seni orada yalnız bırakacak. En vefalısı, başında yarım saat duracak. Bundan sonra da bayramdan bayrama gelirlerse ne ala!..

Malın; o da seni bırakacak. Hatta ilk günden elbiselerin dağıtılacak. Sonra varislerin mallarını bir güzel paylaşacak. Onlar senin malları yerken, seni hatırlamayacaklar bile… Bir ömür boyu çalışıp biriktirdiğin malın, heder oldu gitti. Hâlbuki sen onları kazanmak için, ne kadar didinip uğraşmıştın; şimdi sefasını başkaları sürüyor…

Ailen ve malın seni bıraktı gitti. Tek bir dostun kaldı, amelin… O seninle birlikte. Eğer amelin salih ise kabirde senin arkadaşın olacak, ışığın olacak, kabri sana genişletecek, seni yalnızlıktan kurtaracak… Yok, amelin kötüyse, o da kabir de başına bela olacak.
O zaman dostlar ne yapmak lazım? Amele maldan, evlattan ve iyalden daha fazla ehemmiyet vermek lazım. Çünkü sonunda bizimle tek kalan amelimiz oluyor.

Allah salih amellerimizi çoğaltsın ve kabirde bize enis eylesin. Amin!..

(394 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir