Kalpler ancak Allah’ın zikriyle mutmain olur

Rabbimiz Kur’an’da şöyle buyurmuş:

  أَلاَ  Dikkat edin!   بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ Kalpler ancak Allah’ın zikriyle mutmain olur. (Rad, 13/28)

Eğer  بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ  denileceğine,    تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ بِذِكْرِ اللَّهِdenilseydi, mana şöyle olurdu: “Kalpler Allah’ın zikriyle mutmain olur.” Bu ifadeden de anlardık ki: Kalpler, Allah’ın zikriyle mutmain olacağı gibi, başka şeylerle de mutmain olabilir.

Lakin böyle denmemiş;  بِذِكْرِ اللَّهِ  öne alınarak hasr edilmiş. Arapçada Takdim tahsisi ifade eder. Yani meful öne alınırsa, burada bir tahsis vardır.

Buna göre, بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ ayeti der ki:

Ey insan! Kalbini mutmain etmek ve gönül huzurunu yakalamak, ancak ve ancak Allah’ın zikriyledir. O kalp, sadece “Allah, Allah” diyerek mutmain olur. Bundan gayrı bir şeyle, kalbini mutmain edemezsin. Mal, mesken, makam, evlat, dünya ve içindekiler, hepsi senin olsa, kalbin doymaz, mutmain olmaz. İşte bu sırdan dolayıdır ki, her şeyin olmasına rağmen mutsuzsun. Evet, her şeyin var; lakin kalbinde Allah’ın zikri yok. Gel ey gafil nefsim! “Allah” de, Allah’ı zikret, kalbine bu zikri yerleştir ve dünyanın en bahtiyar insanı ol, kurtul!

Allah’a emanet olun…

(208 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir