Kıyamet günü hain ve vefasızların vay haline

İbni Ömer Hazretlerinden nakledilen bir hadis-i şerifte, Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

إنَّ الْغَادِرَ Şüphesiz ki hain, vefasız ve sözünde durmayana يُنْصَبُ لَهُ لِوَاءٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ onun için kıyamet günü bir sancak dikilecek فَيُقَالُ ve denilecek ki هذِهِ غَدْرَةُ فُلاَنِ بْنِ فُلاَنٍ Bu falan oğlu falanın hıyanetidir.
(Buhari, Edep, 99, N0: 5824-23; Müslim, Cihad, 4, No: 1735-38)

Bu manadaki başka bir hadis-i şerif de Ebu Said Hazretlerinden nakledilmiştir. Bu hadis-i şerifte Efendimiz (asm) şöyle buyurmuş:
لِكُلِّ غَادِرٍ لِوَاءٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ Her bir hain, vefasız ve sözünde durmayan için kıyamet günü bir sancak vardır يُرْفَعُ لَهُ بِقَدْرِ غَدْرِهِ Bu sancak, yaptığı vefasızlık nispetinde kendisi için yükseltilir أَلاَ Dikkat edin! وَلاَ غَادِرَ أعْظمُ غَدْرًا مِنْ أَمِيرِ عَامَّةٍ Toplum liderinin hıyanet ve vefasızlığından daha büyük bir hain ve vefasız olamaz. (Müslim, Cihad, 4, No: 1738/16, 3/1361)

Hadisleri işittiniz… Her vefasız, hain ve sözünde durmayan için, ahirette bir sancak dikilecek. O sancakla o kişi teşhir edilecek. “Bu falan kişinin sancağıdır.” denilecek. Kişinin hıyanet ve vefasızlığı ölçüsünde, sancağı yükseltilecek. Sancağı en yüksek olanlar da insanlara önderlik yapan liderler olacak.

Allah o gün bizi, hıyanet sancağı olmayanlardan eylesin ve bu tarz sancak sahiplerinin şerrinden bizleri muhafaza etsin. Amin…

(267 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir