Kur’an ayetleri mealinden okunduğunda tam manasıyla anlaşılabilir diyenlere cevap

Sevgili kardeşlerim, bazıları diyor ki:

Kur’an ayetleri mealinden okunduğunda tam manasıyla anlaşılabilir. Bunun için bir bilene sormaya veya bilgiye ihtiyaç yoktur.

Mehmet Okuyan başta olmak üzere bir takım hocalar, bunu iddia etmektedir.

– Peki bu doğru mudur? Eğer bu sözleri doğruysa, bu kişiler televizyonlara çıkıp, neden Kur’an’ı anlatıyorlar; pekâlâ sunucu da açıp okuyabilir; bir hocaya neden ihtiyaç duyuluyor?

– Kur’an’ı anlamak için bir bilgiye ihtiyaç yoksa, bu Mehmet Okuyan ne diye, “30 yıldır Kur’an’ı inceliyorum.” diye konuşuyor?

– Sadece okuma yazmayı bilmekle anlaşılabilecek bir kitabın, 30 yıldır neyini inceliyorlar?

– Madem Kur’an’ı anlamak bir ön bilgi gerektirmiyor ve her şey Kur’an’da yazıldığı gibi anlaşılabilir; o zaman bu zatlar, doktor veya profesör unvanlarını hangi bilgiden ötürü aldılar?

– Ya da Kur’an sadece mealden okunmakla anlaşılıyorsa, bunlar neden televizyonlarda tefsir dersleri yapıyor ve ciltlerle kitaplar yazıyorlar?

Bu soruları daha da uzatabiliriz. Lafı fazla uzatmadan, Mehmet Okuyan’ın “30 yılımı verdiğim” dediği, ama hâlâ anlayamadığı Kur’an’a bir bırakalım! Bakalım, Allah Kur’an hakkında ne diyor?

Âli İmran suresinin 7. ayetinde şöyle buyrulmuş:

أستعيذ بالله  مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ  O kitabın bir kısmı muhkem ayetlerdir. Yani manası açıkça anlaşılır.  هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ  O muhkem ayetler kitabın anasıdır.  وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ  Diğer ayetler de müteşabih ayetlerdir.  فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ  Kalplerinde eğrilik olanlara gelince  فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ  ondan müteşabih olanlarının peşine düşerler. Niçin müteşabihlerin peşine düşerler?    اِبْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ  fitne çıkarmak için ve onun tevilini aramak için  Yani nefislerine göre izah etmek için.   وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ  Halbuki onun izahını ancak Allah bilir.  وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ  bir de ilimde rasih olanlar bilir. (Âl-i İmran, 3/7)

Neymiş, bazı ayetlerin izahını ancak Allah bilirmiş; bir de ilimde rasih olanlar, yani yüksek bir ilim sahibi olanlar bilirmiş. Şimdi Allah diyor ki: “İlimde rasih değilsen, yani yüksek bir ilimin yoksa bilemezsin.” Allah böyle diyor; onlarsa: “İlme gerek yok, herkes anlar bilir.” diyorlar. Kimin dediğine inanacağız; Allah’ın mı, bunların mı? Bunlar Kur’an’ı 30 yıl okuyup anlayamadığına göre, bu bile bu ayetin bir mucizesi olmalı. Demek ilimde rasih olmadan 30 yıl bile yetmiyor.

Sevgili arkadaşlar, Allah “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” (Zümer, 39/9) diyor.  Bunlar bu soruya cevap olarak “Evet, bir olur.” diyorlar… Daha bunlara ne nedir? Rabbim bu ümmeti, bu kişilerin şerrinden muhafaza etsin Amin!..

(246 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir