Kur’an haklı bir davacıdır!

Efendimiz (asm), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuş:

  عن ابن مسعود ، اَلْقُرآنُ شَافِعٌ مُشَفَّعٌ  Kur’an şefaat edicidir ve şefaati makbuldür  وَمَاحِلٌ مُصَدَّقٌ  ve haklı bir davacıdır.   فَمَنْ جَعَلَهُ أَمَامَهُ Kim Kur’an’ı önüne koyarsa -yani onu kendine rehber edip onunla amel ederse-  الْجَنَّةِ قَادَهُ اِلَى   Kur’an o kişiyi cennete götürür. وَمَنْ جَعَلَهُ خَلْفَهُ Kim de Kur’an’ı arkasına koyarsa -yani onu kendine rehber yapmaz ve onunla amel etmezse-   سَاقَهُ اِلَى النَّارِ Kur’an o kişiyi cehenneme götürür. (Teberani, Mu’cemu’l-Kebir, 10450; Deylemi, el-Firdevs: 3/229)

Bu hadiste, şu nokta üzerinde biraz duralım:

 Kur’an haklı bir davacıdır. Peki, Kur’an’ın bu davası kime karşıdır? Müslüman olduğu halde, Kur’an’ı okumayana, onu anlamaya çalışmayana ve onunla amel etmeyene karşıdır.

Kardeşlerim, hesap günü Kur’an bizden davacı olursa halimiz nice olacak! Eğer o gün Kur’an’ın bizden davacı olması istemiyorsak, bugün Kur’an’ı kendimize rehber yapalım, onu okuyalım, onu anlayalım, hükmüyle amel edelim ve onu başımızın tacı yapalım. Bu dersimizi şu duayla tamamlayalım:

اللهم اجعلنا من اهل القرآن  Allah’ım, bizleri Kur’an ehlinden eyle.  الذين هم أهلك وخاصتك Onlar ki, senin ehlindir ve has kullarındır.  اللهم اجعل القرآن شاهدا لنا  Allah’ım, Kur’an’ı lehimizde şahit eyle  لا علينا aleyhimize şahit eyleme. Amin…

(222 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir