Namazdan sonra çekilen tesbihlerin ehemmiyeti

In this video

Sevgili kardeşlerim… Buhari’de geçen, İbni Abbas Hazretlerinin naklettiği bir hadis-i şerif şöyledir:

Fakirler Peygamberimiz (asm)’a gelip derler ki: “Zenginler yüksek derecelere ve kalıcı nimetlere ulaştılar. Onlar bizim kıldığımız gibi namaz kılıyor. Oruç tuttuğumuz gibi oruç tutuyorlar. Ancak onların fazla malları var. Onunla haccediyorlar, ümre yapıyorlar; cihad ediyor ve sadaka veriyorlar…” Onların bu sözleri üzerine Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

أَلاَ أُحَدِّثُكُمْ بِأَمْرٍ  Size bir iş bildireyim mi,  إِنْ أَخَذْتُمْ بِهِ  eğer onu yaparsanız   أَدْرَكْتُمْ مَنْ سَبَقَكُمْ sizi hayırda geçenlere ulaşırsınız,  وَلَمْ يُدْرِكْكُمْ أَحَدٌ بَعْدَكُمْ  sizden sonra da sizlere kimse ulaşamaz   وَكُنْتُمْ خَيْرَ مَنْ أَنْتُمْ بَيْنَ ظَهْرَانَيْهِ  ve aralarında bulunduğunuz insanlar içinde en hayırlı sizler olursunuz,  إِلاَّ مَنْ عَمِلَ مِثْلَهُ ancak bunun aynısını yapan kişi müstesna…

Yani sadece bu ameli yapan kimseyi geçemezsiniz. Bu ameli yapmayan herkesi geçer, onlardan daha hayırlı olursunuz…

Peki, bu amel nedir?

تُسَبِّحُونَ  Tesbih etmenizdir, yani Sübhanallah demeniz   وَتَحْمَدُونَ  ve hamd etmeniz yani Elhamdülillah demeniz  وَتُكَبِّرُونَ ve tekbir etmeniz yani Allahü ekber demenizdir.

Bunları ne zaman ve kaç defa diyeceğiz?

 خَلْفَ كُلِّ صَلاَةٍ ثَلاَثًا وَثَلاَثِينَ her namazdan sonra otuz üçer kere(Buhari, 843)

İşte namazdan sonraki tesbihatın bu kadar büyük sevabı var. Zenginlerin mallarıyla kazandığı sevaptan çok daha fazlasını kazanırız. Bu tesbihatı yapanlar müstesna, kimse bize yetişemez. Aralarında bulunduğumuz insanların en hayırlısı oluruz. Tek yapmamız gereken, namazdan sonra 33 defa Sübhanallah, 33 defa Elhamdülillah ve 33 defa Allahü ekber demek.

Bu hadis-i şerif, benim gibi tesbihatta gevşeklik gösterenlere ve gaflet edenlere bir ders-i ibret olsun. Allah’a emanet olun…

(238 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir