O gün dil susar; Kulaklar, gözler ve deri konuşur

Bu tefsir dersimizde, ahiretteki bir sahneyi tefekkür edeceğiz. Fussilet suresinde Rabbimiz şöyle buyurmuş:

 حَتَّى إِذَا مَا جَاؤُوهَا  Nihayet onlar cehenneme vardıklarında  شَهِدَ  عَلَيْهِمْ سَمْعُهُمْ onların kulakları, aleyhlerinde şahitlik yaparlar  وَأَبْصَارُهُمْ  ve gözleri aleyhlerinde şahitlik yaparlar  وَجُلُودُهُمْ  ve derileri aleyhlerinde şahitlik yaparlar بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ  yaptıkları şeyler hakkında. (Fussilet, 41/20)

Evet, o gün kulaklarımız, gözlerimiz, cildimiz; başka ayetlerin beyanıyla elimiz, ayağımız ve bütün organlarımız, aleyhimizde şahitlik yapacaklar; işlemiş olduğumuz günahları sayıp ortaya dökecekler. İşte o zaman insan, azalarına şöyle diyecek:

  لِمَ شَهِدْتُمْ عَلَيْنَا  Niçin aleyhimizde şahitlik yaptınız?  قَالُوا O azalar diyecek ki:  أَنْطَقَنَا اللَّهُ الَّذِي أَنْطَقَ كُلَّ شَيْءٍ  Bizi, her şeyi konuşturan Allah konuşturdu   وَهُوَ خَلَقَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ sizi ilk defa yaratan da O’dur  وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ  ve siz O’na döndürülüyorsunuz. (Fussilet, 41/21)

İşte dostlar, yarın hesap günü, Allah azalarımızı böyle konuşturacak. Azalarımız, işlediğimiz günahları bir bir sayacak. Göz, ben şu harama baktım, bu harama baktım diyecek. Dil, ben şu yalanı söyledim, şu gıybeti ettim diyecek. Kulak, ben şu haramı dinledim, şu günahı işittim diyecek. El, ben şu haramı tuttum; ayak, ben şu günaha koştum diyecek. Ve hakeza…

Cenab-ı Hak bizi, o günün rezilliğinden muhafaza etsin. Azalarımızı aleyhimizde değil, lehimizde şahit eylesin. Ve o şahitliği yaptıracak salih amelleri, bu azalarla bizlere işletsin. Amin…

(164 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir