Onlar günah işleyince Allah’ı hatırlarlar

Âl-i İmran suresinin, 134 ve 135. ayetlerinde, takva sahiplerinin 5 sıfatı beyan edilir. Bu sıfatlar şunlardır:

  1. Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler.
  2. Öfkelerini yutarlar.
  3. İnsanları affederler.
  4. ve 5. Sıfatları, Rabbimiz şöyle beyan ediyor:

 وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً  Onlar bir hayasızlığı işlediklerinde  أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ  -veya günah işleyerek- nefislerine zulmettiklerinde  ذَكَرُوا اللَّهَ  Allah’ı hatırlarlar  فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ  ve hemen günahları için istiğfar ederler.  وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللَّهُ  Allah’tan başka günahları kim affeder?   وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَى مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ ve onlar işledikleri günahta bile bile ısrar etmezler.

Öğrendik ki, muttakinin dördüncü sıfatı, günah işleyince Allah’ı hatırlamak ve hemen istiğfar etmektir. Beşinci sıfatı da günahta ısrar etmemektir.

Bakın, Allah muttakiler hakkında, “günah işlemezler” demiyor. Çünkü muttaki de olsa insandır, hata eder, günah işler. Lakin takvası varsa, hemen Allah’ı hatırlar. Allah’ın azabını düşünür ve korkar; rahmetiyle nasıl muamele ettiğini hatırlar ve utanır ve hemen Allah’a tövbe eder.

Allah bizi, muttakiler zümresini dahil etsin. Günah işlediğimizde, Allah’ı hatırlayanlardan, günahına tövbe edenlerden ve günahta ısrar etmeyenlerden eylesin. Amin…

(51 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir