Peygamberimiz (asm) uyarıyor: “Kur’an’ı okuyun, onu yemeyin”

Abdurrahman İbni Şibl Hazretlerinden nakledilen bir hadis-i şerifte, Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

اِقْرَؤُوا الْقُرْآنَ وَلاَ تَأْكُلُوا بِهِ   Kur’an’ı okuyun, onu yemeyin!  وَلاَ تَسْتَكْثِرُوا بِهِ Kur’an vesilesiyle (malınızı) çoğaltmayın!  وَلاَ تَجْفُوا عَنْهُ  Ondan uzaklaşmayın.   وَلاَ تَغْلُوا فِيهِ  Onun hakkında haddi aşmayın. (Ahmed İbni Hanbel, Müsned, No: 15535, 5/289; Taberani, Mucemu’l- Evsat, No: 8818, 9/379)

Efendimiz (asm), bu hadisiyle neyi emretmişse, ümmeti onu çiğnemiş. Efendimiz buyurmuş: Kur’an’ı okuyun, onu yemeyin ve onunla malınızı çoğaltmayın! Bu emri başta, bir kısım imam ve müezzinler çiğnemiş. Sözde onlar bu dinin muhafızı. Bir ölünüzün arkasından Kur’an okunması için davet etseniz, size hemen bir fiyat söylerler. “Okurum, ama şu kadar ücreti var.” derler. Hatta ne acıdır ki, para vermezseniz, size Kur’an da okumazlar. Parayı biraz çok verseniz, daha aşkla okurlar. İmam ve müezzin kardeşlerim bana kızmasın. Ben onlara sadece, Efendimiz (asm)’ın sözünü hatırlatıyorum. Sözün sahibi ben değilim, sözün sahibi Hz. Muhammed (asm).

İmam ve müezzinlerden konuştuk. Şimdi hadisin devamına bakıp, bir de ümmetin halinden dem vuralım. Efendimiz (asm) diyor ki:

وَلاَ تَجْفُوا عَنْهُ Kur’an’dan uzaklaşmayın.

Şimdi insafla söyleyin:

– Bizler Kur’an’a yakın mıyız, uzak mıyız?
– Kur’an’ın emirlerine ne kadar uyuyoruz?
– Allah’ın şeriatına ne kadar tabiyiz?

Vallahi, Kur’an bir vadide, bizler başka bir vadideyiz. Aramızdaki mesafe, yerle gök arası kadar.

Allah bize merhamet etsin. Kur’an’la aramızdaki mesafeyi kısaltsın. Bizi Kur’an’a yaklaştırsın. Amin…

(373 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir