Ümmetin gidişatını düzeltecek 3 şey

Efendimiz (asm), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

عن أبو هريرة ، اِذَا عَظَّمَتْ أُمَّتِي الدُّنْيَا Ümmetim dünyaya tazim ettiği zaman نُزِعَتْ مِنْهَا هَيْبَةُ الاسْلاَمِ onlardan İslam’ın heybeti alınır. وَاِذَا تَرَكَتِ اْلأَمرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْىَ عَنِ الْمُنْكَرِ İyiliği emredip kötülüğü nehiy etmeyi terk ettikleri zaman حُرِمَتْ بَرَكَةَ الْوَحْيِ vayhin bereketinden mahrum olurlar. وَاِذَا تَسَابَّتْ أُمَّتِي Ümmetim birbirine sövdüğü zaman سَقَطَتْ مِنْ عَيْنِ اللهِ Allah’ın gözünden düşerler. (Hakîm-i Tirmizî, Nevâdiru-l Usul, 2/270; Suyûti, Camiu’s-Sagir, el-Fehtu’l Kebir, No: 1286, 1/128)

Bu hadis-i şerif, halimizin sebebi anlatıyor. İslam’ın heybeti bizlerden kaldırılmış. Bir kâfir bu ümmetin fertlerini, âdeta sinek gibi görüyor.

Sahabeler kâfirlere dağ gibi gözükürdü. Niçin bizi sinek gibi görüyorlar, kıymet vermiyorlar?.. Çünkü İslam’ın heybeti bizden kaldırılmış. Peki, niçin kaldırılmış? Efendimiz (asm) diyor ki: Çünkü siz dünyaya tazim ettiniz. Dünyayı büyük ve kıymetli görüp, ahireti unuttunuz. Bunun cezası da İslam’ın heybetinin kaldırılmasıdır…

Bizler, vahyin yani Kur’an’ın bereketinden de mahrumuz. Peki, Kur’an’ın bereketinden niçin mahrumuz? Efendimiz (asm) diyor ki: Çünkü siz iyiliği emredip, kötülüğü nehiy etmeyi terk ettiniz. Bunun cezası da Kur’an’ın bereketinden mahrum kalmaktır.

Ve bizler galiba Allah’ın gözünden de düşmüşüz. Düşmüşüz ki, dünyanın neresinde bir Müslüman devlet varsa, kâfirler orayı istila etmiş. Nerede bir Müslüman varsa; orada darlık var, sıkıntı var, fakirlik var. Peki, Allah’ın gözünden niye düştük? Efendimiz (asm) diyor ki: Çünkü siz birbirinize sövdünüz. Allah sizi kardeş yaptı, siz bu kardeşliğin kıymetini bilmediniz. Bunun cezası da Allah’ın gözünden düşmektir.

Rabbim cümlemizi dünya sevgisinden kurtarsın. İyiliği emredip, kötülüğü nehiy etmeyi bizlere nasip etsin. Birbirimize sövmekten, buğz etmekten bizleri muhafaza etsin. Amin…

(223 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir